mt_ignore

Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku oraz Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” zapraszają na uroczystość upamiętniającą NIŻAŃSKICH SPRAWIEDLIWYCH WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA. Uroczystość odbędzie się 24 marca 2022 r. o godz. 13.00 w Nisku, na Placu Wolności (tzw. duże planty).

W programie przewidziano krótki rys historyczny „Sprawiedliwi z Niska”, przemówienia okolicznościowe oraz odsłonięcie tabliczek przy Drzewach Pamięci Niżańskich Sprawiedliwych. Podczas uroczystości zostanie udostępniona plenerowa ekspozycja „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.

Tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata honorowane są osoby nieżydowskiego pochodzenia, które w czasie Holokaustu bezinteresownie, narażając własne życie, udzielały pomocy prześladowanym Żydom. Pomoc zwykle polegała na ukrywaniu osób, tworzeniu dla nich kryjówek, organizowaniu ucieczek z gett, dostarczaniu fałszywych dokumentów tożsamości, pieniędzy, żywności, odzieży czy leków. Okupowana przez Niemców Polska była jednym z krajów, w którym najsurowiej karano za udzielanie pomocy Żydom. Najczęściej była to kara śmierci. Instytut Pamięci Narodowej podaje, że za udzielanie pomocy śmierć poniosło kilkaset osób.

Tytułem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata uhonorowano sześcioro mieszkańców Gminy i Miasta Nisko, są to: Anna i Stanisław Puchalscy, Katarzyna i Jan Saganowie, Maria i Stanisław Wołoszynowie.

mt_ignore