festiwal kapele ludowe 26Za nami kolejna edycja Koncertu Kapel Ludowych "Na straży tradycji". Do udziału w tegorocznym koncercie zaproszone zostały zespoły kultywujące tradycje ludowe w regionie, prezentujące swój własny repertuar. W dniu 12 września 2021 r., w niżańskim parku miejskim wystąpiła Kapela Iskierczanie z Dębicy, Młodzieżowa Kapela Ludowa „Pogórzanie” z Dynowa oraz Niżańska Kapela Ludowa.

Pierwsza edycja tego przedsięwzięcia została zorganizowana przez NCK „Sokół” w roku 2014 i od tamtej pory staramy się kontynuować tę piękną tradycję. Gratulacje i życzenia dla zespołów wręczyli na scenie dyrektor NCK „Sokół” Radosław Maziarz, z-ca Burmistrza Gminy i Miasta Nisko Zbigniew Kotuła.

Niżańska Kapela Ludowa

Niżańska Kapela Ludowa to zespół, który od początku istnienia (1974 r.) kultywuje tradycje ludowe w naszym regionie. Bogaty repertuar i ciekawe opracowania muzyczne sprawiają, że kapela nieustannie koncertuje i jest obecna na wielu imprezach w całym województwie. Uświetnia imprezy okolicznościowe, biesiadne i religijne. Bierze udział w przeglądach, konkursach i festiwalach folklorystycznych. Wysoki poziom muzyków kapeli przekłada się na nagrody i sukcesy, a konkursowe występy przynoszą niżańskiej kapeli rok rocznie wiele nagród.  Od początku istnienia kierownikiem kapeli jest p. Mieczysław Koziarz. Na scenie wystąpili: Lucyna Koziarz – wokal, Jadwiga Koziarz – wokal i skrzypce, Jakub Koziarz – wokal i klarnet,  Mieczysław Koziarz – akordeon, Tadeusz Kara – kontrabas. Razem z Niżańską Kapelą wystąpiły: Julia Przywara, Zuzanna Cagara, Lena Solarz i Kornelia Mruk.

Kapela Iskierczanie z Dębicy

Kapela Iskierczanie powstała w lutym 2017 roku z inicjatywy Anny i Stanisława Czapli. Jest nieodłącznym elementem zespołu regionalnego Iskierczanie, w skład którego wchodzi również: grupa śpiewacza dziecięca, młodzieżowa i dorośli. Głównym celem działalności kapeli jest przede wszystkim zachowanie i ocalenie od zapomnienia tradycyjnej muzyki ludowej i śpiewu. Członkowie zespołu to miłośnicy tradycyjnej muzyki ludowej, którzy stale pogłębiają swoją wiedzę, korzystając z doświadczenia starszych muzykantów - mistrzów, którzy są dla nich autorytetem w tej dziedzinie. Często występują na koncertach scenicznych, festiwalach i tradycyjnych potańcówkach. Ponadto, biorą udział w przeglądach, konkursach, gdzie osiągają wysokie lokaty. Iskierczanie są zawsze otwarci na współpracę z innymi zespołami, stowarzyszeniami lub instytucjami w celu promowania tradycyjnej kultury ludowej. Występujący skład instrumentalny: - Stanisław Czapla – basy, - Jakub Czapla - skrzypce prym, - Bogusław Kamiński - skrzypce sekund

Kapela Ludowa „Pogórzanie” z Dynowa

Od kwietnia 2014 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dynowie rozpoczęła swoja działalność Młodzieżowa Kapela Ludowa, która przyjęła nazwę „Pogórzanie”. Opiekunem i inicjatorem powstania kapeli jest pan Andrzej Sowa- nauczyciel muzyki, kierownik kapeli ludowej „Młoda Harta”.  21 czerwca 2014 roku kapela wzięła udział w XXI Ogólnopolski Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej "Dziecko w folklorze" w Baranowie Sandomierskim, w którym zajęła III miejsce. Występujący skład: Barbara Sowa-skrzypce prym, Wiktoria Siry-skrzypce sekund, Marceli Grzegorzak-cymbały, Patryk Spławiński -bas, Marcin Ryba-wokal, Andrzej Sowa- kierownik kapeli.

NCK „Sokół” Nisko

Galeria zdjęć