wakacje mbp 3„Wakacje w miejskiej dżungli” – pod takim tytułem zorganizowane zostały zajęcia wakacyjne dla dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nisku. Trwającym cztery tygodnie spotkaniom towarzyszyło wiele emocji, spora dawka wiedzy, ale przede wszystkim mnóstwo dobrej zabawy.

Podczas naszych zajęć zagłębiliśmy się w tajemnicze życie tropikalnej dżungli i poznaliśmy jakie zwierzęta tam żyją. Zwiedziliśmy też najodleglejsze krańce kosmosu i porozmawialiśmy jak mogłoby wyglądać życie na innych planetach.
Graliśmy w gry planszowe i układaliśmy puzzle, ale zdecydowanym zwycięzcą naszych tegorocznych zajęć by „Twister”. Jako że w dżungli – bez względu na to czy tropikalnej, czy miejskiej – trzeba wykazać się nie lada sprawnością fizyczną, to spędziliśmy sporo czasu na zajęciach ruchowych, między innymi poznając podstawy capoeiry.

Miło spędziliśmy czas również robieniu prac plastycznych, do których wykorzystaliśmy różne techniki: kolorowe paseczki, wydzieranki, kredki czy płaskie origami z koła. Wszystkie te prace można podziwiać w holu naszej biblioteki. Mieliśmy też zajęcia warsztatowe. Pierwsze z nich dotyczyły robotyki LEGO i – jak łatwo się domyślić – budowaliśmy na nich nasze własne roboty, które następnie programowaliśmy. Drugie warsztaty poświęcone były naturze. Na nich stworzyliśmy swoje własne lasy w słoiku.

Podczas „Wakacji w miejskiej dżungli” nie zabrakło też ważnych wizyt. Spotkaliśmy się z przedstawicielami policji, pogotowia ratunkowego oraz harcerstwa. Podczas pierwszego z wspomnianych spotkań dzieci przypomniały sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa, a także miały możliwość przyjrzenia się z bliska policyjnemu radiowozowi. Spotkanie z pielęgniarką z niżańskiego szpitala miało bardziej warsztatowy charakter. W jego trakcie uczestnicy zajęć poznali zasady udzielania pierwszej pomocy oraz przećwiczyli je na fantomie. Nauczyli się także bandażować różnego rodzaju rany. Trzecie ze spotkań, z przedstawicielem harcerstwa, również zawierało w sobie sporą dawkę zajęć praktycznych. Dzieci nauczyły się jak rozpalać ogień bez pomocy zapałek, gdzie szukać rzeczy do tego potrzebnych, a także jak odnaleźć się w leśnej głuszy.

„Wakacje z miejskiej dżungli” zakończyliśmy całodniową wycieczką do Oceaniki, gdzie podziwialiśmy różnorodność zwierząt zamieszkujących rzeki i zbiorniki wodne na całym świecie. A za rok czeka nas nowa przygoda!

Chcemy serdecznie podziękować Komendzie Powiatowej Policji w Nisku oraz Szpitalowi Powiatowemu im. PCK za pomoc w realizacji naszych zajęć.

MBP w Nisku

wakacje mbp 1wakacje mbp 2wakacje mbp 4wakacje mbp 5wakacje mbp 6wakacje mbp 7wakacje mbp 8wakacje mbp 9wakacje mbp 10wakacje mbp 11