Drukuj
Kategoria: Aktualności

mt_ignore

 Na wystawę składa się:

 1. 19 interaktywnych kostek, poświęconych 19 tematom:
  · BITWA POD NISKIEM
  · NIŻAŃSKIE CMENTARZE
  · HARCERSTWO W NISKU
  · KOŚCIÓŁ W NISKU
  · HISTORIA LECZNICTWA W NISKU
  · KULTURA W NISKU
  · NIŻAŃSKIE MEDALE, ODZNACZENIA I ODZNAKI
  · NISKO PODCZAS I WOJNY ŚWIATOWEJ
  · NISKO PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ
  · NIŻAŃSCY SPRAWIEDLIWI
  · OBÓZ W ZARZECZU
  · OŚWIATA W NISKU
  · HISTORIA PRZEMYSŁU W NISKU
  · POCZTA W NISKU
  · POMNIKI I MIEJSCA PAMIĘCI W NISKU
  · SPORT W NISKU
  · STRAŻE POŻARNE W NISKU
  · TOWARZYSTWO GIMNASTYCZNE „SOKÓŁ” W NISKU
  · ZAKŁADY POŁUDNIOWE W NISKU,
 2. 20 tabliczek upamiętniających 20 wybitnych i zasłużonych dla miasta Nisko postaci,
 3. Ekspozycja 32 archiwalnych fotografii przedstawiających dawne Nisko.

JAK KORZYSTAĆ Z WYSTAWY?

Na kostkach i tabliczkach znajdują się nadrukowane fotokody - Kody QR, za pomocą których zyskujemy dostęp do przygotowanych treści. Aby z nich skorzystać musimy użyć telefonu z zainstalowaną, darmową aplikacją do odczytu kodów.

KOSTKI

Wystawę tworzy 19 przestrzennych kostek. Każda z nich jest poświęcona jednemu zagadnieniu związanemu z historią Niska. Z kostek można korzystać na trzy sposoby.

Można:

 1. Przeczytać krótki tekst odnoszący się do danego tematu, nadrukowany na kotce.
 2. Zeskanować kod QR i obejrzeć krótki materiał audiowizualny związany z poruszanym tematem.
 3. Zeskanować kod QR i pobrać pełne opracowanie tematu przygotowane przez regionalistę w formacie PDF do odczytu w dowolnym, wybranym przez siebie momencie i miejscu.

TABLICZKI

Część wystawy stanowią tabliczki upamiętniające wybitne i zasłużone dla Niska postacie. Na każdej z tabliczek znajduje się krótka notka biograficzna oraz kod QR zapewniający dostęp do pełnej biografii wybranej osoby. Tekst w formacie PDF można pobrać i odczytać w dowolnym, wybranym przez siebie momencie i miejscu.

 

Przy tworzeniu wystawy współpracowali: Marcin Folta, Natalia Głuszak, Mariusz Kowalik, Ewa Krzyżek, Konrad Krzyżak, Karolina Kutyła, Dominik Maślach, Radosław Maziarz, Tomasz Sudoł, Jan Surma, Hanna Wasąg, Grzegorz Wołoszyn.

 

Wystawa „Miasto w kostce” jest efektem projektu „DZIEJE MIASTA W PIĘCIU ODSŁONACH”, realizowanego przez Niżańskie Stowarzyszenie dla Kultury. Materiały opracowano w ramach Projektu Grantowego pt. Wsparcie inicjatyw związanych z lokalnym dziedzictwem kulturowym i historycznym, realizowanym przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014 – 2020.