Drukuj
Kategoria: Aktualności

karol bis 6W poniedziałek 12 lipca odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohatera z Racławic, żołnierza kampanii wrześniowej, Armii Krajowej i NZW – chorążego Karola Bisa ps. Wysoki.

Uroczystość miała miejsce na cmentarzu w Racławicach, gdzie spoczął zamordowany 12 lipca 1945 roku Karol Bis i odbyła się przy udziale rodziny Partyzanta (synowej, wnuków i prawnuków), członków Koła Obwodu Nisko-Stalowa-Wola Światowego Związku Żołnierzy AK oraz wielu zaproszonych gości m.in. Waldemara Ślusarczyka Burmistrza Gminy i Miasta Nisko, ks. Franciszka Sałęgi proboszcza parafii w Racławicach i ppłk. Tomasza Janusza Dowódcy 32. Batalionu Piechoty Lekkiej WOT w Nisku. Obecni byli również zasłużeni regionaliści Dionizy Garbacz, Mariusz Kowalik i Mieczysław Barnat, przedstawicielka IPN z Rzeszowa Joanna Kudyba oraz Katarzyna Sabat autorka monografii Gajdy-Tarzana a także Piotr Niemiec redaktor Tygodnika Nadwiślańskiego.

– Dziś oddajemy hołd Tym, których propaganda komunistyczna nazywała bandytami i oskarżała o bratobójcze zbrodnie. Ich winą było tylko to, że nie chcieli żyć w kłamstwie, nosić czerwonych krawatów i pisać poematów na cześć Stalina – artykułował Zbigniew Markut prezes Koła ŚZŻAK Nisko-Stalowa Wola.

Równo 76 lat temu w Janowie Lubelskim odbyła się egzekucja 3 partyzantów z oddziału Tarzana, ujętych podczas obławy 11 lipca w miejscowości Lipowiec i skazanych na śmierć rozkazem radzieckiego generała w polskim mundurze Stanisława Zajkowskiego. Byli to: zastępca dowódcy Tadeusza Gajdy – Tarzana chor. Karol Bis ps. Wysoki z Racławic, sierżant Jan Mierzwa ps. Błyskawica ze Zbydniowa oraz sierżant Stanisław Dziubek ps. Wulkan z Gorzyc. Żołnierze ci polegli, bo wolną Polskę uważali za największy swój obowiązek. Wstępując w szeregi NZW wybrali śmierć, a nie zdradę. Wypełnili złożoną przed Bogiem przysięgę, przelewając swą krew w obronie Ojczyzny.

– Ziemia niżańska to ziemia patriotów. Dzisiaj akcentujemy to w tym miejscu, na cmentarzu w Racławicach. Jesteśmy Polakami, to jest polska ziemia, niżańska ziemia, dlatego te osoby, które walczyły o wolność nas wszystkich powinny być dla nas wzorem. Dziękuję za świadectwo i za pamięć, dziękuję Rodzinie śp. Karola Bisa i przedstawicielom Stowarzyszenia AK. Wiele lat nie mogliśmy mówić o bohaterskich czynach tych ludzi. Dzisiaj żyjemy w innym świecie i w nowych czasach, zatem nie bójmy się pokazywać polskich bohaterów, odnajdować ich i pielęgnować pamięci o nich – mówił podczas uroczystości Waldemar Ślusarczyk Burmistrz Gminy i Miasta Nisko.

karol bis 1karol bis 4karol bis 5karol bis 7karol bis 8karol bis 9karol bis 10karol bis 11karol bis 12karol bis 13karol bis 14karol bis 15karol bis 16karol bis 17